افزایش تولیدات شرکت مناطق نفتخیز جنوب با قرارداد۴میدان نفتی

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۶ ق٫ظ
افزایش تولیدات شرکت مناطق نفتخیز جنوب با قرارداد۴میدان نفتی  به گزارش پایگاه خبری ترانه نیوز: شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب بزرگترین شرکت نفت و گاز ایران است که در زمینه اکتشاف، استخراج، پالایش و انتقال نفت خام و گاز طبیعی، همچنین تولید میعانات گازی فعالیت می‌کند. ریشه‌های تأسیس این شرکت به سال ۱۹۷۱ و راه‌اندازی شرکت اُسکو، در شهر مسجدسلیمان بازمی‌گردد. فرم کنونی این […]

 به گزارش پایگاه خبری ترانه نیوز: شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب بزرگترین شرکت نفت و گاز ایران است که در زمینه اکتشاف، استخراج، پالایش و انتقال نفت خام و گاز طبیعی، همچنین تولید میعانات گازی فعالیت می‌کند. ریشه‌های تأسیس این شرکت به سال ۱۹۷۱ و راه‌اندازی شرکت اُسکو، در شهر مسجدسلیمان بازمی‌گردد. فرم کنونی این شرکت پس از انقلاب با ادغام دارایی‌های شرکت اُسکو و شرکت عملیات غیرصنعتی، تحت نام مدیریت مناطق نفتخیز، شکل گرفت. پس از جنگ ایران و عراق، به مدیریت تولید مناطق خشکی، تغییر نام داد و در سال ۱۳۷۷ در پی تجدید ساختار و سازماندهی مجدد، نام آن به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تغییر پیدا کرد. در حال حاضر دفتر مرکزی این شرکت، در اهواز مستقر می‌باشد.

بنابراین گزارش، شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب هم‌اکنون بیش از ۸۳ درصد از نفت و ۱۶ درصد از گاز ایران را تولید می‌کند، به‌طوری که روزانه بالغ بر ۳ میلیون بشکه نفت خام، ۸۰۰ میلیون فوت مکعب گاز طبیعی و ۱۵۰ هزار بشکه میعانات گازی استخراج می‌نماید. این گروه صنعتی، بعنوان شرکت تابعه‌ای از شرکت ملی نفت ایران، مسئولیت برنامه‌ریزی، مدیریت و تولید از ۶۵ میدان نفتی و گازی، با مجموع بیش از ۳۳۰ میلیارد بشکه نفت خام درجا و بالغ بر ۴۲۰ تریلیون فوت مکعب، گاز طبیعی درجا را برعهده دارد.

این گزارش می افزاید: در راستای توسعه فعالیت های این شرکت چهار میدان نفتی کشور مشتمل بر ٩ مخزن، در چارچوب قراردادهای مختص به شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب توسعه می یابد. بیژن عالیپور، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در این زمینه گفته است: “همسو با این درخواست، شرکت ملی مناطق نفت‌خیز چارچوب قراردادی خاص خود را تهیه و به‌طور رسمی به وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران ارائه کرد؛ این چارچوب بهتازگی در هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران تصویب شده است. این چارچوب قراردادی را گروهی از کارشناسان امور فنی این شرکت تهیه کردهاند و مشمول مصوبهای است که به تایید هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی رسیده و با این مصوبه‌ها منافاتی ندارد. با تصویب چارچوب قراردادی خاص شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، سبد قراردادی که وزارت نفت به دنبال آن بود، تکمیلتر شده است.

بیش از صد ساعت زمان برای طراحی چارچوب قراردادی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب صرف و برای نهایی شدن آن سه تا چهار جلسه با حضور وزیر نفت برگزار شده است. پس از اعمال اصلاحات و نهایی شدن چارچوب قراردادی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، با اعلام و تایید وزیر نفت چهار میدان ‍پارسی، کرنج، رگ سفید و شادگان شامل ٩ مخزن برای توسعه بر اساس چارچوب قراردادی این شرکت درنظر گرفته شد. این ٩ مخزن شامل سه مخزن آسماری، پابده و خامی میدان کرنج، سه مخزن آسماری، بنگستان و خامی میدان رگ سفید، مخزن آسماری میدان پارسی و ٢ مخزن آسماری و بنگستان میدان شادگان است. پس از انعقاد قرارداد توسعه میدان‌های یادشده، بر اساس اعلام وزیر نفت، واگذاری توسعه میدان‌های دیگری نیز در این قالب به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب امکانپذیر خواهد بود.”

یادآور می شود: تولید کنونی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب روزانه ۲ میلیون و ۹۵۴ هزار بشکه در روز است و این رقم تا پایان امسال به سه میلیون بشکه در روز برسد

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار