جدی‌ترین تصمیم وزارت نیرو برای مقابله با بحران آب چیست؟

تاریخ انتشار: یکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ | ۱۳:۴۰ ب٫ظ
جدی‌ترین تصمیم وزارت نیرو برای مقابله با بحران آب چیست؟ بحران آب در ایران با این‌که بارندگی‌های ابتدای سال جاری حیات تازه ای به منابع آبی کشور بخشید، مسئولان بر این باورند که بارندگی‌ها جبران خشکسالی‌های کشور را نکرده و آنچه که همواره اهمیت زیادی برخوردار است، مدیریت مصرف بوده که برای تحقق آن کارگروه سازگاری با کم‌آبی در استان‌ها با هدف تدوین چشم انداز […]

بحران آب در ایران

با این‌که بارندگی‌های ابتدای سال جاری حیات تازه ای به منابع آبی کشور بخشید، مسئولان بر این باورند که بارندگی‌ها جبران خشکسالی‌های کشور را نکرده و آنچه که همواره اهمیت زیادی برخوردار است، مدیریت مصرف بوده که برای تحقق آن کارگروه سازگاری با کم‌آبی در استان‌ها با هدف تدوین چشم انداز سیاست‌های مدیریت آب در استان‌ها درحال تشکیل است.

به گزارش پایگاه خبری ترانه نیوز ، متوسط بارندگی سال آبی گذشته در ایران ۳۴۲ میلی‌متر بود که این میزان رتبه چهارم در ۵۱ سال آمار بلندمدت بارندگی کشور است. مجموع آورد آب‌های سطحی سال آبی گذشته ۸۹ میلیارد متر مکعب به پشت سدهای کشور بود درحالی که این عدد در سال قبل تنها ۲۶ میلیارد متر مکعب بوده است.

از سوی دیگر ظرفیت آب سدها فقط برای مصرف شرب استفاده نمی‌شود و برای بخش صنعت و کشاورزی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین نمی‌توان به این دلیل که بارندگی‌ها زیاد بوده و ظرفیت آب سدها افزایش پیدا کرده، افزایش مصرف آب را توجیه عقلانی کرد. اگر چه بارندگی امسال دو برابر نسبت به سال گذشته و نسبت به متوسط دراز مدت ۴۰ درصد بیش‌تر بوده، اما این میزان بارش پیامدهای خشکسالی ۱۱ ساله را جبران نکرده است.

اما حجم متوسط سالانه مصارف آب شرب و بهداشت در کشور  حدود هفت میلیارد متر مکعب است که از این میزان ۴۰ درصد از طریق آب‌های سطحی و ۶۰ درصد از طریق آب‌های زیرزمینی تأمین می‌شود. در کلان شهرها مصرف آب حتماً باید به میزان مصرف متوسط جهانی برسد.

متوسط مصرف شرب و بهداشت در مقیاس جهانی ۱۴۰ لیتر به ازای هر نفر است که این میزان در ایران خیلی بیش‌تر شده و بین ۲۱۰ تا ۲۵۰ لیتر است که در برخی نقاط مثل شمال شهر تهران بیش‌تر بوده و حتی به ۳۰۰ لیتر هم رسیده است. الگوی مصرف بهینه برای هر خانوار در کشور  تا ۱۲ تا ۱۵ متر مکعب در ماه است و چنانچه بیش از این مصرف داشته باشند، مشمول هزینه‌های پلکانی خواهند شد.

تاکید وزارت نیرو بر مدیریت مصرف آب

به همین دلیل اولویت کاری وزارت نیرو مدیریت مصرف و تامین آب شرب است. موضوعی که رضا اردکانیان وزیر نیرو بارها به آن اشاره و اعلام کرده است مدیریت مصرف آب، اصلاح روش استفاده از منابع آبی در بخش‌های مختلف به ویژه در کشاورزی و نیز سرمایه‌گذاری برای تامین آب شرب صنعت برای سالیان دور از جمله مباحثی است که همواره مورد توجه بوده است.

همچنین کارشناسان بر این باورند که حل بحران آب در ایران، فقط یک راهکار دارد که مدیریت تقاضا و مصرف است و راهکارهایی مثل تهیه آب و انتقال آن برای دسترسی مردم، متناسب با شرایط زمان و مکان، راه حل‌هایی موقتی و مقطعی است.

در این راستا کارگروه سازگاری با کم‌آبی در استان‌ها با هدف تدوین چشم انداز سیاست‌های مدیریت آب در استان‌ها تشکیل شده است. به گفته محمد حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران به نقل از وزارت نیرو،  این سند که با اجماع تمامی دست اندرکاران بخش آب به‌ویژه تشکل‌های کشاورزی، مردمی و اساتید دانشگاهی تهیه شده خواهد توانست تا حد چشمگیری جلوی اضافه برداشت از منابع آب‌های زیرزمینی را در دشت‌های کشور بگیرد.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار