شرایط بخشودگی برخی جرایم بانکی اعلام شد

تاریخ انتشار: شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ | ۱۳:۵۶ ب٫ظ
شرایط بخشودگی برخی جرایم بانکی اعلام شد بخشودگی سود و جرایم از انواع تسهیلات بانکی که پیش از پایان سال ۱۳۹۵ سررسید شده‌اند را پیدا کرده است. بر اساس ظرفیت قانونی ایجاد شده مشتریان بانک مسکن در صورت قرار گرفتن در هریک از اولویت‌های تعیین شده در صورت واریز یکجا و نقدی باقیمانده از اصل تسهیلات مشمول بخشودگی سود قبل و بعد […]

بخشودگی سود و جرایم

از انواع تسهیلات بانکی که پیش از پایان سال ۱۳۹۵ سررسید شده‌اند را پیدا کرده است.

بر اساس ظرفیت قانونی ایجاد شده مشتریان بانک مسکن در صورت قرار گرفتن در هریک از اولویت‌های تعیین شده در صورت واریز یکجا و نقدی باقیمانده از اصل تسهیلات مشمول بخشودگی سود قبل و بعد از سر رسید و تمام وجه التزام‌های متعلقه خواهند شد.

۱- تسهیلات یارانه‌ای مورد حمایت دولت برای حوادث غیرمترقبه و مسکن روستایی و همچنین اشخاص حقیقی و حقوقی که به دلیل عدم بازپرداخت اقساط تسهیلات زندانی شده و حکم محکومیت ایشان قطعی شده است (تا سقف یک میلیارد ریال تسهیلات) از امکان بخشودگی سود و جرایم مورد نظر برخوردار خواهند شد.

۲- آسیب‌دیدگان ناشی از زلزله بم که قبل از وقوع زلزله تسهیلات دریافت کرده‌اند تا سقف یک میلیارد ریال تسهیلات و همچنین همه پرونده‌هایی که از سوی بانک مسکن اقدام حقوقی صورت گرفته است، تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات مشمول این بخشودگی هستند.

بر اساس این دستورالعمل، شرط از سررسید شده قبل از سال ۱۳۹۵ یا سررسید شده در سال ۱۳۹۵ برای تمام اولویت‌های ابلاغی الزامی است.

طبق این دستورالعمل هر یک از مشمولان بخشودگی سود تسهیلات می‌توانند از زمان تصویب این قانون جهت یک یا چندین فقره تسهیلات تا سقف یک میلیارد ریال از بخشودگی سود تسهیلات موضوع این بند استفاده کنند، اما چنانچه برای بانک یا دستگاه‌های مربوطه محرز شود که مجموع تسهیلات مورد بخشودگی سود قرار گرفته، بیش از یک میلیارد ریال باشد، بخشودگی انجام شده منتفی خواهد شد.

با توجه به اینکه طرح بخشودگی مذکور مربوط به سود قبل و بعد از سررسید قرارداد و تمام وجه التزام متعلق به آن است، لازم است مشتریان مشمول از پرداخت‌های غیرحضوری و اقساط معوق خودداری کرده و صرفاً با مراجعه به شعبه پرداخت‌کننده تسهیلات نسبت به واریز یکجا و نقدی باقیمانده از اصل تسهیلات خود اقدام کنند.

با توجه به اینکه فرآیند تأیید به منظور کارسازی مبلغ بخشودگی به حساب بانک از طریق مراجع خارج از بانک (دیوان محاسبات) انجام می‌شود، تعیین زمان آزادسازی وثیقه‌ها امکان‌پذیر نیست و مراتب به محض دریافت تأییدیه برای اقدام درخصوص آزادسازی وثایق اعلام خواهد شد.

مدت اجرای این قانون تا پایان آذر ماه امسال تعیین شده است، بدهکاران حقیقی و حقوقی مشمول این طرح، برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به شعب بانک مسکن مراجعه کنند.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار