زنگنه: پایبندی به توافق قبلی اوپک با جر و بحث‎های فراوان به نتیجه رسید.

تاریخ انتشار: شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ | ۱۲:۰۲ ب٫ظ
زنگنه: پایبندی به توافق قبلی اوپک با جر و بحث‎های فراوان به نتیجه رسید. به گزارش پایگاه خبری ترانه نیوز ، بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان امشب در گفت‎وگوی زنده تلویزیونی درباره توافق صورت گرفته در نشست ۱۷۴ اوپک اظهار داشت: این توافق نشان داد اوپک به مواضع رئیس جمهوری آمریکا توجهی نداشت و اگر برخی اعضا تعهدات پنهانی نسبت به آمریکا داشته باشند، بحث دیگری است. وزیر نفت […]

زنگنه: پایبندی به توافق قبلی اوپک با جر و بحث‎های فراوان به نتیجه رسید.

به گزارش پایگاه خبری ترانه نیوز ، بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان امشب در گفت‎وگوی زنده تلویزیونی درباره توافق صورت گرفته در نشست ۱۷۴ اوپک اظهار داشت: این توافق نشان داد اوپک به مواضع رئیس جمهوری آمریکا توجهی نداشت و اگر برخی اعضا تعهدات پنهانی نسبت به آمریکا داشته باشند، بحث دیگری است.

وزیر نفت با بیان اینکه “موضع‎گیری‎های آمریکا اثر مثبتی نداشت”، گفت: در این صورت همه متهم به تبعیت از سیاست‎های آمریکا می‎شدند و ما از این رو اعلام کردیم که اوپک، سازمانی آمریکایی نیست که از آمریکا دستور بپذیرد.

وی ادامه داد: ما حساس بودیم که مبادا اوپک با اتخاذ تصمیم اشتباه، علامت غلطی مبنی بر رضایت این سازمان از اعمال تحریم ایران به آمریکا بدهد.

زنگنه با بیان اینکه “طبق مصوبه سی ام نوامبر ۲۰۱۶ اوپک قرار بود اعضای این سازمان با هدف متعادل شدن قیمت نفت، تولید خود را یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه کاهش دهند که این سوای توافق غیراوپکی‎ها بود”، گفت: در عمل اعضا بیش از توافق انجام شده به این تعهد پایبند بودند، به طوری‌که میزان پایبندی اعضا به تعهد در ماه مه به ۱۵۲ درصد رسید و به این ترتیب بیش از میزان توافق شده، با کاهش عرضه نفت به بازار مواجه شدیم.

وی افزود: برخی اعضا تأکید داشتند که بازار با کمبود عرضه مواجه است و تولید باید به طور قابل توجهی افزایش یابد که ما قبول نداشتیم و از همان بدو ورود به وین تاکید کردم که باید به جای افزایش تولید، میزان پایبندی به تعهد را به ۱۰۰ درصد رساند و با توجه به مصوب شدن همین پیشنهاد در نشست امروز که البته با جر و بحث‎های فراوانی به نتیجه رسید، اعضای اوپک باید تلاش خود را برای پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق پیشین اوپک به کار گیرند، بنابراین کشورهایی که به هر دلیلی کمتر تولید کرده‎اند، می‎توانند تولید بیشتری داشته باشند.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: اعضای اوپک باید پایبندی بیش از ۱۵۰ درصدی خود را به ۱۰۰ درصد برسانند، اما بعید می‌دانم که امکان اضافه شدن نفت به میزان معادل آن ۵۰ درصد وجود داشته باشد.

وی افزود: بنابراین افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت در کار نیست و به نظر نمی‎رسد بیش از ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه نفت به بازار برگردد.

وزیر نفت درباره آثار میزان نفتی که به بازار بازخواهد گشت، گفت: برای پاسخ به این سوال باید صبر کرد، اما به طور طبیعی این روند، قیمت‎ها را تا حدودی کاهش می‎دهد که میزان آن مشخص نیست.

وی ادامه داد: تصمیم امروز اوپک تاثیر منفی بر بازار نفت ایران ندارد و نگرانی ما صرفا به تحریم‎های آمریکا بازمی‎گردد.

زنگنه تصریح کرد: ونزوئلا، عراق و الجزایر، ایران را همراهی می‌کردند و ما و الجزایر تا پایان نشست محکم ایستاده بودیم تا اگر به هر دلیلی پیشنهاد رأی نیاورد، هر تصمیم دیگری را وتو کنیم.

وی ادامه داد: روسیه، برخی کشورهای آفریقایی و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله کشورهایی بودند که از افزایش تولید نفت سود می‎برند.

زنگنه خاطرنشان کرد: اعضای غیراوپک نیز در نشست امروز توافق قبلی خود مبنی بر کاهش ۶۰۰ هزار بشکه‎ای عرضه نفت را بررسی می‎کنند

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار