کار برپایی دکل های حفاری ۹۳ و ۹۴ فتح در موقعیت عملیاتی رگ سفید – ۲ آغار شد

۱با ساخت محل استقرار و نصب دو دستگاه حفاری

کار برپایی دکل های حفاری ۹۳ و ۹۴ فتح در موقعیت عملیاتی رگ سفید – ۲ آغار شد

 

کار برپایی دستگاه های حفاری ۹۳ و ۹۴ فتح در موقعیت عملیاتی چاه ۱۴۷ رگ سفید – ۲ بر روی لوکیشن های A  واز بامداد امروز جمعه آغاز شد .

به گزارش ترانه نیوزبه نقل از ستاد راهبری مهار فوران چاه در این شرکت، گروه های عملیاتی، فنی و مهندسی و پشتیبانی شرکت های ملی مناطق نفتخیز جنوب و ملی حفاری در تلاشی بی وقفه و هماهنگ موفق شدند کار ساخت محل استقرار و نصب دو دکل حفاری  (لوکیشن) را در کوتاهترین زمان ممکن به اتمام برسانند .

احداث این محل ها به روال معمول چند ماه به طول می انجامد اما با وجود کوهستانی بودن منطقه، سختی زمین و گرمای محیط به لحاظ نزدیک بودن به آتش چاه در حال فوران این کار در کمتر از ۲۰ روز محقق شد .

براساس برنامه ریزی و جدول زمانبندی در چارچوب کارشناسی و مهندسی، همزمان با  ساخت این محل ها، تجهیزات  دستگاه حفاری سنگین ۹۳ و ۹۴ نیز به همت تیم های تخصصی جابجایی ترابری سنگین ملی حفاری در حال انتقال به منطقه است و کار نصب و برپایی دکل ها جلوتر از برنامه شروع شده است .

این دستگاه ها برای حفر دو حلقه چاه امدادی تدارک دیده شده تا همزمان با تلاش برای  بستن و ایمن سازی چاه  از دهانه آن به روش (TOP KILL) که در اصطلاح به کشتن چاه موسوم است ، بستن چاه از عمق و ورود به لوله جداری یا (BOTTOM KILL) نیز اجرا و فوران چاه کنترل گردد .

این در حالی است که با کاربست دستگاه های آتی واگن و راه اندازی سیستم کولینگ و آب افشان ها مهار گران به عملیات پاکسازی و خارج کردن باقیمانده تجهیزات و سازه دکل ۹۵ فتح از کانون آتش شتاب بخشیده اند .

تعریض راه های دسترسی، اتخاذ تدابیر لازم در زمینه تردد به محل در صورت بارندگی، پیشبرد مراحل اجرایی احداث استخر دوم  به ظرفیت ۷۰ هزار بشکه برای پشتیبانی از عملیات و شبکه های لازم آب در کنار برپایی اردوگاه های دکل های ۹۳ و ۹۴ فتح، ایجاد توقفگاه ها، بسیج امکانات آتش نشانی و خدمات ایمنی و فوریت های پزشکی از دیگر اقدامات به عمل آمده در راستای برنامه های مهار و کنترل چاه ۱۴۷ رگ سفید می باشد .

در ابعاد  پشتیبانی و تدارکات تامین نیازهای مهارگران و نیروهای مستقر در منطقه از نظر رفاهی،  بهداشت و درمان و حمل و نقل سبک و سنگین و حضور موثر افسران و کارشناسان HSE در موقعیت عملیات در راستای نظارت بر رعایت مقررات ایمنی و حفظ سلامت مهارگران از نکات قابل توجه در عملیات میدانی در منطقه است .

رصد لحظه به لحظه پیشرفت عملیات، جلسات مستمر روزانه ستاد راهبری مهار فوران و حضور مستمر و همراهی گام به گام مدیران عامل شرکت های ملی حفاری ایران و ملی مناطق نفتخیز جنوب در منطقه رگ سفید از مواردی است که در پیشبرد برنامه ها و شتاب بخشیدن به  اجرای عملیات بسیار تاثیر گذار بوده است.

DOURAN Portal V4.0.4.0

مطالب مرتبط