مدیر کل میراث فرهنگی استان خوزستان : جشنواره ” آب های خوزستان ” با محوریت کارون در اهواز برگزار می شود

 

روشنایی بلوار ساحلی رودخانه کارون خرمشهر

مدیرکل میراث‌فرهنگی خوزستان گفت: برای پاسداری از میراث اقدام به برگزاری جشنواره آبان، جشن آب‌های خوزستان می‌کنیم، وظیفه داریم تا به جنبه‌های دخل و تصرف و تخریب‌های زیست محیطی بپردازیم و با این کار از آب‌های خوزستان حفاظت کنیم.

به گزارش پایگاه خبری  ترانه نیوز ” خسرو نشان امروز در نشست‌خبری با اصحاب رسانه خوزستان اظهار داشت: برگزاری جشن آب‌های خوزستان را در آبان‌ماه برای تقویم این استان تعریف کردیم و ماه‌هاست که از طراحی آن می‌گذرد ولی اجرای آن نیازمند و منوط به همکاری و هماهنگی بین دستگاهی بود.

وی افزود: اجرایی شدن طرح جشن آبان را به دلیل مناسبتهای مختلف از جمله محرم و صفر از آبان به بهمن موکول کردیم. این جشن با ۱۴ بهمن سالروز روز جهانی تالاب، ایام دهه فجر و سالگرد ۸۰ سالگی پل سفید تقارن دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان برای پاسداری از میراث اقدام به برگزاری جشنواره آبان، جشن آبهای خوزستان می‌کنیم. وظیفه داریم تا به جنبه‌های دخل و تصرف و تخریب‌های زیست‌محیطی نیز بپردازیم و با این کار از آبهای خوزستان حفاظت کنیم.

وی افزود: تمهیداتی فراهم شده که از ۱۲ تا ۱۵ بهمن که جشن اجرا می‌شود، اتفاقات متعددی شکل بگیرد که زیباترین آن راه اندازی یک کشتی تفریحی از اهواز تا خرمشهر است.

وی با اشاره به حرکت این کشتی تفریحی گفت: برای روزهای ۱۴ و ۱۵ بهمن‌ماه حرکت کشتی را در نظر گرفتیم و یک اتفاق دیگر در روستای سراخیه به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها رخ می‌دهد که به‌دلیل موقعیت تالاب نمایشگاه صنایع دستی و مجموعه‌ای از برنامه‌های آیین‌های محلی مربوط به آب را به عنوان میراث ناملموس ارائه می‌کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به حرکت کشتی از خرمشهر تا اهواز گفت: طول زمان سفر از خرمشهر تا اهواز را بین ۳ ساعت تا ۳ و نیم ساعت پیش بینی کرده‌اند که چاشنی برنامه‌های هنری و غذا نیز برای مردم دارند. کشتی اولیه با ظرفیت ۶۰ نفره ساخته می‌شود و قابلیت ارتقا تا ۱۰۰ نفر را نیز دارند.

نشان با اشاره به اینکه پل سفید نماد اهواز است، گفت: پنجشنبه ۱۴ بهمن سالروز ۸۰ سالگی پل سفید است و جشن این مناسبت بر روی همین پل برگزار می‌شود و گل آرایی، آزین بندی و نورافشانی پل سفید را به همت شهرداری اهواز انجام می‌دهیم.

وی افزود: در جشن پل سفید به طور نمادین حرکت یک درشکه را به یاد روزهای اول احداث و بهره برداری پل سفید و مجموعه‌ای از اسب سواران و دوندگان، به صورت کلی حضور هیئت‌های دو و میدانی، سوارکاری و دوچرخه سواری را خواهیم داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان گفت: در این جشن ضمن انجام کارهای محیطی یعنی ایجاد نمایشگاه صنایع دستی و خوراکی مرتبط با آب اقدام به ارائه آیین‌هایی از شمال خوزستان مثل اندیکا و ایذه (آیین طلب باران)، مناطق جنوبی مثل شادگان و خرمشهر (شکرگذاری باران) و ساحل نشینان مثل بندر ماهشهر که آئین جاشوها را به اجرا در می‌آورند، خواهیم کرد. در ادامه این برنامه‌ها ۲۴ مقام موسیقی شوشتر که به ثبت ملی موسیقی رسیده نیز در این جشن اجرا می‌شود.

نشان تاکید کرد: بخش نمایشی مختلف از جمله نمایش خیابانی و پرفورمنس را خواهیم داشت و همچنین عروسکهای غول پیکر نیز روایت ویژه و شیرینی از رستم و سهراب را به نمایش می‌گذارند.

وی به سایر برنامه‌های جانبی این همایش نیز اشاره کرد و گفت: دو رویداد فرهنگی در حاشیه این جشن داریم که یکی از آنها جایزه ادبی در زمینه شعر، ترانه و داستان است در روزهای ۱۲، ۱۳ و ۱۵ بهمن نیز نمایش فیلم داریم که مجموعه‌ای از فیلم‌های مرتبط با آب (۱۸ مورد) را گلچین و به نمایش می‌گذاریم که برخی از این فیلم‌ها محدود به رودخانه کارون می‌شدند.

نشان گفت: برای نخستین بار با هماهنگی مدیرعامل بنیاد فارابی فیلم خواب آب ساخته فرهاد مهران فر را در این ایام در اهواز پخش می‌کنیم

مطالب مرتبط