ایران و سوریه سند موافقت نامه همکاری دفاعی امضا کردند

سند موافقت‌نامه همکاری‌های دفاعی و فنی بین ‌وزارتخانه‌های ‌دفاع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه یکشنبه شب با حضور وزرای دو کشور به امضا رسید.

به گزارش پایگاه خبری ترانه نیوز  ، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و سپهبد العماد علی ایوب وزیر دفاع سوریه بعد از مذاکرات سند موافقت‌نامه همکاری‌های دفاعی و فنی بین دو کشور را امضاء کردند.
براساس این گزارش، در این سند بر گسترش همکاری‌های دفاعی و نظامی بین دو کشور ایران و سوریه تاکید شده است.
وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با اشاره به امضای این سند همکاری نظامی، گفت: ‌‌این موافقت‌نامه زمینه‌های گسترده‌ای را فرا‌روی همکاری‌ها دو جانبه قرار می دهد.
امیر سرتیپ حاتمی با اشاره به روابط راهبردی تهران و دمشق تصریح کرد: سوریه از مرحله جنگ عبور کرده و وارد مرحله بازسازی شده است.
وی ادامه داد: این موافقت‌نامه دفاعی و فنی پیش‌رو زمینه‌های حضور‌، مشارکت و همکاری‌های دوجانبه تهران و دمشق را تعریف خواهد کرد.
وزیر دفاع‌ سوریه نیز گفت: در سایه حمایت‌ها و همکاری با جمهوری اسلامی ایران بود که پیروزی‌های بزرگ علیه گروه های تروریستی و حامیان آنها رقم خورده است.
سپهبد علی ایوب با اشاره به امضای این سند همکاری دفاعی اظهار داشت: در این همکاری‌های دو جانبه منافع ملی خودمان را محقق خواهیم کرد و ‌به هیچ طرف و کشوری اجازه نخواهیم داد به روابط محکم و استوار دو کشور خدشه‌ای وارد کنند.
‌وی تصریح کرد: دمشق بر این باور است که سیاست تنها منافع ملی نیست بلکه به اصول و ارزش‌هایی استوار است که بین ایران و سوریه پابرجاست.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برای سفری دو روزه وارد دمشق پایتخت سوریه شد. 
امیر حاتمی در بدو ورود در فرودگاه بین المللی دمشق مورد استقبال همتای سوری ، مقام های وزارت دفاع سوریه، سردار علی نژاد وابسته نظامی و جواد ترکابادی سفیر جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. 
امیر حاتمی همچنین با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نیز دیدار و گفت و گو کرده است.
مصطفی کواکبیان عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به همراه جمعی از مقام های لشکری در این سفر امیر حاتمی را همراهی می کنند. 

مطالب مرتبط