حفر نخستین حلقه چاه امدادی بوسیله دستگاه حفاری ۹۳ فتح به عمق دو هزار متری رسید

تاریخ انتشار: جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ | ۲۳:۰۹ ب٫ظ
حفر نخستین حلقه چاه امدادی بوسیله دستگاه حفاری ۹۳ فتح به عمق دو هزار متری رسید مدیرعامل و رئیس ستاد راهبری مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید در ملی حفاری حفر نخستین حلقه چاه امدادی بوسیله دستگاه حفاری ۹۳ فتح به عمق دو هزار متری رسید   مدیرعامل و رئیس ستاد راهبری مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید – ۲ در شرکت ملی حفاری ایران از رسیدن حفاری نخستین حلقه چاه […]


مدیرعامل و رئیس ستاد راهبری مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید در ملی حفاری

حفر نخستین حلقه چاه امدادی بوسیله دستگاه حفاری ۹۳ فتح به عمق دو هزار متری رسید

 

مدیرعامل و رئیس ستاد راهبری مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید – ۲ در شرکت ملی حفاری ایران از رسیدن حفاری نخستین حلقه چاه امدادی بوسیله دستگاه حفاری ۹۳ فتح در این موقعیت به عمق دو هزار متری خبر داد .

 به گزارش روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران سپهر سپهری روز پنجشنبه (۲۳ آذرماه) گفت: پیش بینی می شود مته حفاری این چاه روی لوکشین تا ۱۰ روز آینده به نقطه مورد نظر جهت ارتباط با چاه در حال فوران برخورد نماید .

 وی با اشاره به تلاش های مداوم مهارگران برای کنترل فوران و آتش سوزی چاه ۱۴۷ ، افزود: همسو با عملیات حفاری این چاه، حفر یک حلقه چاه امدادی دیگر با کاربست دستگاه حفاری ۹۴ فتح روی لوکشین نیز با هدف بستن چاه از عمق (BOTTOM KILL) در دست اجراست و تاکنون متراژ حفاری آن به یک هزار و ۷۶۰ متر رسیده است .

 سپهری اظهار کرد: براساس برنامه ریزی کارشناسان و متخصصان این شرکت و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، مهار فوران چاه ۱۴۷ از ابتدا به دو طریق از سطح و عمق در دستور کار قرار گرفت .

 مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: همزمان با اجرای عملیات حفاری، تیم های مهندسی، عملیاتی، فنی، تخصصی و پشتیبانی در یک کار گروهی بستن چاه از سطح موسوم به (TOP KILL) را با کاربست تجهیزات ویژه برای ورود به دهانه چاه دنبال می کنند .

 وی بکارگیری امکانات و تجهیزات برای هر یک از روش های TOP KILL و BOTTOM KILL به موازات یکدیگر را مورد اشاره و توضیح داد: شرایط خاص مخزن نفتی رگ سفید، حجم و فشار بالای سیال خروجی (بیش از دو هزار پوند بر اینچ مربع) و حرارت بیش از یک هزار درجه سانتیگراد در کانون آتش، هیچگونه تشابهی با فوران های پیش از این نداشته و عملیات مهار از سطح را بسیار دشوار و با پیچیدگی های فنی مواجه کرده است .

 مدیرعامل و رئیس ستاد راهبری مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید – ۲ در شرکت ملی حفاری ایران به مراحل عملیات کشتن چاه از سطح در روزهای گذشته اشاره کرد و افزود: با فوران و آتش سوزی این چاه، بررسی دقیق موضوع، استفاده از تجارب فوران های گذشته، ابزار و تجهیزات و شیوه های بکار گرفته شده برای مهار چاه از سطح  و عمق مورد توجه ویژه متخصصان قرار گرفت و در نحوه انجام کار اجرایی گردید .

 وی ادامه داد: خارج سازی بیش از ۳۰۰ تن ضایعات دستگاه حفاری ۹۵ فتح از یکسو و آسیب جدی به تجهیزات سرچاهی از جمله مجموعه شیرهای فورانگیر در دهانه چاه، روند عملیات از سطح را با کندی رو برو  کرده است .

 سپهری ادامه داد: با پاکسازی محوطه چاه از ضایعات دستگاه حفاری، بکارگیری تجهیزات ویژه (استینگر) برای ارتباط چاه از طریق دهانه آن توسط متخصصان صنعت نفت مورد اهتمام قرار گرفت که طی این مدت  بیش از ۱۰ نوع تجهیز هدایت شونده طراحی، ساخته و مورد استفاده واقع شد که تاکنون به نتیجه نرسیده است اما مهارگران صنعت نفت عزم خود را جزم کرده اند که به موازات حفاری چاه های امدادی در  وضعیت ایمن این کار بزرگ را با روش های پیش گفته به نتیجه برسانند .

چاه ۱۴۷ رگ سفید – ۲ در حوزه عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران ۴۷ روز پیش به هنگام حفاری بوسیله دکل حفاری ۹۵ فتح دچار فوران، آتش سوزی و از کنترل خارج شد.  

DOURAN Portal V4.0.4.0

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار