ضرورت‎های اجرای طرح خودکفایی افزایه‎های شیمیایی راهبردی در صنعت حفاری تشریح شد

تاریخ انتشار: شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ | ۰۹:۳۸ ق٫ظ
ضرورت‎های اجرای طرح خودکفایی افزایه‎های شیمیایی راهبردی در صنعت حفاری تشریح شد ضعف عملکرد مواد افزودنی، بالا بودن میزان مصرف آنها برای جبران عملکرد پایین و مشکلات تامین افزایه ها به دلیل تحریم های همه جانبه، تنها بخشی از ضرورت هایی است که منجر به تعریف و اجرای طرح ملی خودکفایی افزایه های شیمیایی پر مصرف و راهبردی در صنعت حفاری، تکمیل و انگیزش چاه شده است. […]

ضعف عملکرد مواد افزودنی، بالا بودن میزان مصرف آنها برای جبران عملکرد پایین و مشکلات تامین افزایه ها به دلیل تحریم های همه جانبه، تنها بخشی از ضرورت هایی است که منجر به تعریف و اجرای طرح ملی خودکفایی افزایه های شیمیایی پر مصرف و راهبردی در صنعت حفاری، تکمیل و انگیزش چاه شده است. این طرح که به درخواست مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران توسط پژوهشگاه نفت به انجام رسیده، با هدف تولید دانش فنی و ساخت افزایه های مورد مصرف در صنعت حفاری به منظور قطع وابستگی و برنامه ریزی جهت توسعه صادرات عملیاتی شده است.

به گزارش پایگاه خبری ترانه نیوز ، ابراهیم طالقانی مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران به ضرورت هایی که سبب شد این شرکت در حوزه افزایه‌های حفاری و دانش فنی مرتبط با آن فعالیت کند اشاره کرد و گفت: از چند سال قبل استراتژی پژوهش و فناوری را به سمت انجام پژوهش ها و مطالعات کاربردی تغییر داده‌ایم و یکی از پارامترها برای هدف‌گذاری انجام تحقیقات کاربردی، رفع نیازهای صنعت نفت، بخصوص مواردی بود که هزینه های زیادی را تحمیل می‌کرد. علاوه بر هزینه‌های بسیار گزاف این افزایه ها، کیفیت پایین اغلب آنها یکی از عمده ترین دلایل ضرورت اجرای این طرح بوده است.

وی تصریح کرد: نتایج این طرح زمینه جلوگیری از خروج ارز و اشتغال زایی را در کشور ایجاد کرده است و مسایل محیط زیستی و مدیریت مخازن از دیگر مواردی است که ما را بر آن داشت تا این طرح پژوهشی را در دستور کار خود قرار دهیم.

طالقانی با بیان این‌که این طرح پژوهشی را توانستیم با پژوهشگاه صنعت نفت تعریف کرده‌ و مگاپروژه خودکفایی افزایه‌های شیمیایی پُر مصرف و راهبردی در صنعت حفاری را آغاز کنیم، گفت: ویژگی منحصر به فرد پژوهشگاه صنعت نفت، داشتن بخش‌های تحقیقاتی متعددی در پردیس بالا دستی است، بخصوص در بخش سیمان و افزایه های آن که آزمایشگاه مرجع محسوب می شود. این توانایی و همچنین تجربه پروژه های تحقیقاتی گذشته پژوهشگاه و نیز پروژه های استراتژیکی که مدیریت پژوهش فناوری در طول برنامه چهارم تعریف کرده بود، این باور را بوجود آورد که پژوهشگاه صنعت نفت آمادگی زیادی در بخش دانش و علوم پایه دارد.

وی با تاکید بر اینکه برای هر یک از چاه‌ها می‌بایست از ترکیب خاص آن چاه استفاده کرد، گفت: طراحی فرمولاسیون افزایه ها در این پروژه صورت گرفته است ودر حال حاضر طراحی فرمولاسیون موجود است اما در مورد چاه هایی که ویژگی های مختلفی دارند، ترکیب های مختلفی از این افزایه ها استفاده می شود ،و همین نحوه استفاده، دانش خاص خود را می طلبد.

طالقانی به همکاری سه جانبه در این مگا پروژه نیز اشاره کرد و گفت: در مثلث همکاری این پروژه ، پژوهشگاه صنعت نفت و واحد های تحقیقاتی به عنوان یک ضلع مثلث، مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت به عنوان کارفرما و طرف قرارداد این پروژه ها به عنوان ضلع دوم و یک شرکت عملیاتی (مدیریت اکتشاف، شرکت نفت مناطق مرکزی) ضلع سوم را تشکیل می‌دهد که با اعتماد چاه را در اختیار این پروژه قراردادند تا افزایه‌ها در آن آزمایش شود.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت نتایج این طرح پژوهشی را موفقیت‌آمیز خواند و گفت: در طرح پیش بینی شده بود که تست میدانی برای افزایه های بدست آمده طی ۳ مرحله انجام شود که بدین منظور چاه شماره ۲۲ میدان نفتی چشمه خوش از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در نظر گرفته شده بود. در این چاه میدان نفتی چشمه خوش در طی ۲ نوبت تست میدانی در دو عمق و با سایز مختلف مته و لوله جداری مختلف با موفقیت کامل انجام شد.

وی با تاکید بر این‌که در این طرح تا حدود زیادی به خودکفایی دست‌یافته‌ایم، تصریح کرد: اکثر مواد در داخل وجود داشته است اما نمی توانستیم از آن استفاده کنیم، چرا که دانش فنی مربوطه  در کشور واجود نداشته و در حال حاضر ممکن است بخش اندکی از مواد مصرفی وارداتی باشد اما می دانیم چه ماده ای باید تهیه شود که با این نگاه بومی سازی شده است و سهم مواد وارداتی بسیار اندک شده است.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار