تلاش فداکاری و ایثار در صیانت از منابع ملی با جانفشانی همکارانHSEو عملیات رفع نشتی

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ | ۱۲:۰۰ ب٫ظ
تلاش فداکاری و ایثار در صیانت از منابع ملی با جانفشانی همکارانHSEو عملیات رفع نشتی تلاش، فداکاری و ایثار در صیانت از منابع ملی باجانفشانی همکاران HSE وعملیاتی رفع نشتی چاه ۹۹ تأسیسات رگ سفید۱ انجام شد. آنچه موجب رشد شکوفایی سازمان در یک نگاه جامع می شود وجود نیروهای انسانی متعدد و متخصص است که حاضرند در شرایط بحرانی در جهت صیانت و حفاظت از بخش های مختلف سازمان […]

تلاش، فداکاری و ایثار در صیانت از منابع ملی

باجانفشانی همکاران HSE وعملیاتی رفع نشتی چاه ۹۹ تأسیسات رگ سفید۱ انجام شد.

آنچه موجب رشد شکوفایی سازمان در یک نگاه جامع می شود وجود نیروهای انسانی متعدد و متخصص است که حاضرند در شرایط بحرانی در جهت صیانت و حفاظت از بخش های مختلف سازمان تلاش کنند، شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری از این امر مستثنا نبوده و با وجود نیروهای سخت کوش خود همواره در راستای صیانت و حفاظت از تأسیسات نفتی چاهها و فضاهای اطراف آنها در تلاش است. در روزهای گذشته شاهد نشتی شدید گاز در یکی از چاههای نفتی میدان رگ سفید، میدان تحت پوشش شرکت بودیم و دیدیم که همکاران چگونه با ایثار، فداکاری تمام تلاش خود را در مقابله با این حادثه به
گزارش پایگاه خبری ترانه نیوز ” ابراهیم پیرامون مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری با توجه به کار جهادی صورت گرفته توسط همکاران در جریان مهار نشتی این چاه گفت: یکی از وظایفی که شرکتهای بهره برداری با توجه به رسالت خود در امر تولید نفت و مشتقات نفتی به عهده دارند صیانت و مراقبت میادین، تأسیسات و چاههای نفتی و محیط زیست اطراف آنها است که همکاران در بخشهای مختلف همواره در این امر موفق بوده اند.

وی گفت در حادثه ای که هفته گذشته در شرکت آغاجاری در زمان تعمیر و تعویض شیر سرچاهی رخ داد همکاران HSE و عملیاتی توانستند با توجه به موقعیت جغرافیایی این چاه که در یکی از نقاط صعب العبور واقع شده با موفقیت اقدامات اولیه را انجام داده و در کوتاه ترین زمان ممکن در محل حاضر و ظرف مدت ۷ ساعت کار و تلاش طاقت فرسا، عملیات مهار نشتی را انجام دهند.

حضور بموقع در محل مانع از گسترش حادثه شد.

هوشنگ قربانی رئیس HSE شرکت توضیح داد: درساعت۲۱:۴۰ دقیقه توسط همکاران بهره برداری رگ سفید در جریان نشتی چاه ۹۹ قرار گرفتیم که سریعاً تیم کارشناسی را جهت بررسی به محل اعزام کردیم و پس از بررسی های اولیه و اطلاع ازشدت حادثه و نشتی گاز ستاد بحران درشرکت تشکیل وکلیه ماشین آلات و ادوات به محل حادثه که در فاصله ۲۲کیلومتری تأسیسات بهره برداری رگ سفید۱ بود اعزام شدند.

با توجه به گستردگی حادثه و شدت نشتی زیاد، امکان حضور تا فاصله ۳ کیلومتری محل چاه مقدور نبود که سریعاً با کسب تکلیف از مدیرعامل شرکت و بررسی مجدد کارشناسان، تصمیم به بستن شیر اصلی در محل چاه گرفته شد و با استفاده از کپسول های اکسیژن و رعایت دقیق اصول ایمنی توسط دو تن از نیروهای ایمنی وبهره برداری موفق به مهار این نشتی شدیم.

یکی از نکات قابل توجه در این عملیات حضور به موقع نیروهای ایمنی و عملیاتی در محل حادثه و در کنار آنها حضور مدیران و روسای عملیاتی بود که با توجه به صعب العبور بودن مسیرهای دسترسی به چاه حادثه دیده، در اسرع وقت در محل حاضر شده و اقدامات اولیه ایمنی، مدیریت و پشتیبانی های لازم را انجام دادند.

لطف خداوند باعث شد هیچ اتفاقی نیافتد

آقای مجید امیری از نیروهای پر تلاش اداره بهره برداری که بیش از ۲۱ سال از عمرکاری خود را درتاسیسات بهره برداری رگ سفید۱ گذرانده و با کمک همکاران ایمنی موفق شدند خود را به محدوده چاه برسانند و با بستن شیرهای ایمنی، عملیات مهار نشتی گاز را به پایان برسانند. در خصوص این حادثه می گوید : بعد از تعمیر و تعویض یکی از شیرهای سرچاهی برای باز کردن شیرهای جریانی به چاه مراجعه کردیم که متوجه ابر غلیظی از گاز در محدوده چاه ۹۹ شدیم که بلافاصله با مراجعه به کارخانه، مسئولین و همکاران ایمنی را در جریان قرار داده و همکاران ایمنی تیم کارشناسی خود را در سریع ترین زمان ممکن به چاه رساندند.

امیری گفت : شدت نشتی با توجه به فشار گاز که حدود PSI 2540 می باشد بسیار شدید بود به نحوی که تا فاصله ۳ کیلومتری چاه امکان تردد وجود نداشت.

یکی از دغدغه های ما در این حادثه وجود گودال سوخت فعال در منطقه بود که با وزش کوچکترین باد به سمت آن میتوانست انفجار بسیار مهیبی را در بر داشته باشد و خسارات جبران ناپذیری را به تاسیسات شرکت وارد نماید.

در ادامه آقای گودرزی رئیس عملیات بهره برداری که در محل حادثه حضور داشت در این خصوص می گوید: به لطف خداوند، درایت مدیر عامل و مجموعه همکاران ایمنی و عملیات که با خونسردی تمام اقدامات لازم را بعمل آوردند، این نشتی بسیار شدید، بدون هیچ گونه حادثه تلخی مهار گردید.

در ادامه ابراهیم پیرامون مدیر عامل شرکت طی جلسه ای از همه عوامل فعال در این عملیات که با توجه به صعب العبور بودن راه های دسترسی به چاه ۹۹ در کمترین زمان در محل حادثه حاضر و اقدامات پیشگیرانه را با بهترین کیفیت و رعایت اصول ایمنی انجام دادند، تقدیر بعمل آورده و افزودند:

امیدوارم این حرکت آغازگر یک حرکت جهادی در راستای صیانت و حفاظت ویژه ای از تاسیسات باشد.

در این جلسه با اهداء لوح تقدیر از همکاران فعال ایمنی و عملیاتی که بطور مستقیم وارد عمل شده و با جانفشانی عملیات رفع نشت را انجام دادند قدردانی بعمل آمد.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار