آمریکا شرایط عضویت در جی‌یی‌سی‌اف را ندارد

تاریخ انتشار: جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۱ ب٫ظ
آمریکا شرایط عضویت در جی‌یی‌سی‌اف را ندارد دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز: دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز، از آمریکا به عنوان رقیب در بازار گاز نام برد و گفت: آمریکا شرایط عضویت در جی‌یی‌سی‌اف را ندارد. یوری سنتورین در گفت‌وگویی با اشاره به این که دبیرخانه جی‌یی‌سی‌اف هم اکنون به اسناد راهبردی از جمله بولتن آماری، گزارش ماهانه، دورنمای گاز و … […]
دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز:

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز، از آمریکا به عنوان رقیب در بازار گاز نام برد و گفت: آمریکا شرایط عضویت در جی‌یی‌سی‌اف را ندارد.

یوری سنتورین در گفت‌وگویی با اشاره به این که دبیرخانه جی‌یی‌سی‌اف هم اکنون به اسناد راهبردی از جمله بولتن آماری، گزارش ماهانه، دورنمای گاز و … تجهیز شده است، تصریح کرد: در برنامه‌ام به‌عنوان دبیرکل جدید این سازمان که پارسال ارائه شد، اعلام کردم که وظیفه من، ادامه روند توسعه است. یعنی در عمل ملزم هستم همه اهدافی را که در عمل از سوی دبیران پیشین این مجمع (لئونید بوخانوفسکی و محمدحسین عادلی) محقق شده بود، ارائه دهم.

وی روزآمدکردن دورنمایی انرژی گاز، ارتباط نهادینه با سازمان‌های انرژی جهان و توسعه گفت‌وگو میان کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده گاز را مهم‌ترین وظایف مجمع کشورهای صادرکننده گاز عنوان کرد.

دبیرکل جی‌یی‌سی‌اف درباره این که آیا صادرات گاز آمریکا می‌تواند رقیبی برای صادرات کشورهای جی‌یی‌سی‌اف باشد، توضیح داد: تا حدی. به این معنا که حجم جدیدی از گاز طبیعی وارد بازار شده است و برخی شرکت‌های آمریکایی تلاش می‌کنند این حجم را به بازارهای جهانی صادر کنند. از این دیدگاه، شرکت‌های آمریکایی با کشورهای عضو جی‌یی‌سی‌اف رقابت می‌کنند.

سنتورین ضمن استقبال از رقابت با آمریکایی‌ها در بازار گاز و با تاکید بر این که رقابت ذات بازار است، تصریح کرد:  البته دخالت دولتی و سیاسی در بازار نگران‌کننده است.

وی در پاسخ به این پرسش که نظر شما درباره عضویت آمریکا در مجمع‌ کشورهای صادرکننده گاز چیست، گفت:  چنین مسئله‌ای تحت بررسی اعضا نیست، زیرا حاکمیت انرژی در آمریکا متفاوت است و این‌گونه نیست که نهاد مشخصی در آمریکا مسئول اکتشاف، برداشت و صادرات گاز باشد. به همین دلیل، این کشور طبق اساسنامه حائز شرایط عضویت در جی‌یی‌سی‌اف نیست.

سنتورین بیشترین گاز تولیدی آمریکا را از نوع شیل عنوان کرد و افزود: این در حالی است که اعضای جی‌یی‌سی‌اف بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و دارندگان ذخایر گازی جهان هستند و با پشتوانه آن می‌توانند همه نیازهای گاز جهان را تامین و تضمین کنند.

اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز ۴۴ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ۶۴ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۶۶ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات، ١٢ عضو اصلی جی‌یی‌سی‌اف هستند و هلند، نروژ، عراق، عمان، پرو و آذربایجان به عنوان اعضای ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز شرکت می‌کنند.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار