وزیر نیرو: امسال از مجموع تعهد برنامه های اقتصاد مقاومتی در تولید انرژی از اهداف خود جلوتر هستیم

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۹:۱۷ ب٫ظ
وزیر نیرو: امسال از مجموع تعهد برنامه های اقتصاد مقاومتی در تولید انرژی از اهداف خود جلوتر هستیم وزیر نیرو: امسال از مجموع تعهد برنامه های اقتصاد مقاومتی در تولید انرژی از اهداف خود جلوتر هستیم ً وزیر نیرو گفت: امسال متعهد بودیم تا در مجموعه برنامه های اقتصاد مقاومتی یک هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه حرارتی جدید را وارد مدار کنیم که تاکنون یک هزار و ۹۹۵ مگاوات افتتاح شده و نزدیک […]

وزیر نیرو: امسال از مجموع تعهد برنامه های اقتصاد مقاومتی در تولید انرژی از اهداف خود جلوتر هستیم

ً

وزیر نیرو گفت: امسال متعهد بودیم تا در مجموعه برنامه های اقتصاد مقاومتی یک هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه حرارتی جدید را وارد مدار کنیم که تاکنون یک هزار و ۹۹۵ مگاوات افتتاح شده و نزدیک به ۲۰۰ مگاوات دیگر نیز تا پایان سال افتتاح می شود و این یعنی از اهداف خود جلوتر هستیم.

به گزارش پایگاه خبری ترانه نیوز” حمیدرضا چیت چیان در مراسم افتتاح بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان که با حضور جهانگیری معاون اول رییس جمهور برگزار شد، اظهار کرد: این افتتاحیه ها روحیه خوبی به سرمایه گذاران می دهد تا با انگیزه و روحیه بیشتر کار خود را ادامه دهند. تقریبا نیمی از کل نیروگاه هایی که امسال در کشور به بهره برداری می رسد یا اینکه رسیده در استان خوزستان بوده است. نیروگاهی که امروز صبح در ماهشهر با ظرفیت ۶۴۸ مگاوات و نیروگاه بهبهان نیز با سرمایه گذاری بخش خصوصی و ظرفیت ۳۲۸ مگاوات افتتاح شده اند.

وی افزود: امسال متعهد بودیم تا در مجموعه برنامه های اقتصاد مقاومتی یک هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه حرارتی جدید را وارد مدار کنیم که تاکنون یک هزار و ۹۹۵ مگاوات افتتاح شده و نزدیک به ۲۰۰ مگاوات دیگر نیز تا پایان سال افتتاح می شود و این یعنی از اهداف خود جلوتر هستیم.

چیت چیان عنوان کرد: خوزستان به لحاظ صنعت برق، یکی از ارکان و پایه های عمده این صنعت در کشور به شمار می رود و مقام اول ظرفیت تولید برق را دارد. از نظر مصرف برق نیز دومین مصرف برق را بعد از استان تهران دارد. خوزستان از نظر صادرات برق مقام اول را دارد و از نظر ظرفیت انتقال برق دومین استان کشور است. این استان جایگاه بالایی در صنعت برق دارد و ظرفیت تولید آن ۱۳ هزار و ۱۲۱ مگاوات است در حالی که پیک مصرف برق ۷ هزار و ۸۵۷ مگاوات است.

وزیر نیرو بیان کرد: مجموعه مجوزهای صادر شده برای احداث نیروگاه ها در بخش خصوصی بیش از هشت هزار مگاوات است که این مجوزها در امیدیه، اندیمشک، غرب کارون، دزفول، اروند، رامهرمز، اهواز، آبادان، مسجدسلیمان، بهبهان و خرمشهر است. تأکید داریم تا فعالیت های نیروگاه سازی باید بر دوش بخش خصوصی باشد تا شاهد رقابت بخش خصوصی و افزایش توان بهره برداری باشیم. گاهی مواقع بخش خصوصی به دلیل محدودیت مالی امکان ساخت نیروگاه را پیدا نمی کنند.

چیت چیان گفت: ۳۷ هزار مگاوات مجوز احداث نیروگاه حرارتی را طی سال های اخیر به بخش خصوصی واگذار کردیم که فقط ۱۲ هزار مگاوات آن محقق شده است. بخش خصوصی انتظار دارند نزدیک به ۷۰ درصد آورده را بانک ها تامین کنند ولی این کار خیلی انجام نشده است. از محل حساب ذخیره ارزی قبلی و صندوق توسعه ملی فعلی حدود ۳.۶ میلیارد دلار برای صنعت برق سرمایه گذاری شده است. باید راه سرمایه گذاری و فاینانس خارجی را در کنار سرمایه گذاری های ملی باز کنیم که در برنامه ششم نیز قانونگذار وزارت نیرو را به این امر مکلف کرده است.

وی عنوان کرد: امسال از مجموع دو هزار مگاواتی که بهره برداری رسیده، فقط حدود ۶۰۰ مگاوات آن متعلق به شرکت های خصوصی است و مابقی آن را بخش خصوصی احداث کرده است. احداث نیروگاه توسط بخش خصوصی به تاخیر افتاده و نمی توانیم به دلیل عدم توان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی مردم را بدون برق بگذاریم. دو سال قبل تمام سرمایه گذاران خصوصی برق را به دفتر خودم دعوت کردم و به آنها اعلام کردم که وزارت نیرو به عنوان دستگاه حاکمیتی صنعت برق تصمیم گرفته که تکنولوژی های جدید نیروگاه های نسل جدید را وارد کشور کند.

چیت چیان افزود: تکنولوژی توربین های کلاس A را وارد می کنیم ولی تولیدکنندگان ملی نیز باید این تکنولوژی را از سازندگان بین المللی به کشور وارد کنند، گفت: برای نیازمندی به ورود این تکنولوژی منتظر بخش خصوصی نماندیم و خود دولت ورود آن را برای پنج هزار مگاوات متعهد شده تا از دستیابی به فناوری های جدید حمایت کنیم. صرفا تولید برق این صنعت را به اهداف خود نمی رساند و باید در کنار آن به توزیع برق اقدام کنیم.

وی اظهار کرد: از ۳۹ ترانسی که در خوزستان است، ۲۴ پست یعنی ۶۲ درصد بارگیری بالای ۷۰ درصد دارند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه پنج مناقصه بین المللی برگزار کردیم، گفت: قریب به ۴۰۰ پست جدید در کشور و از جمله خوزستان ایجاد می کنیم که یکی از نیازهای ضروری صنعت برق است.

چیت چیان افزود: بیش از ۷۶ هزار مگاوات نیروگاه در دست بهره برداری در کشور داریم که هفت هزار مگاوات از آنها در دوره دولت یازدهم احداث و به بهره برداری رسید. ۱۱ هزار و ۵۴۸ مگاوات نیروگاه حرارتی در دست اجرا داریم.  یک هزار و ۶۹۵ مگاوات نیروگاه های برق آبی بزرگ، ۷۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نو، دو هزار مگاوات نیروگاه های اتمی و ۳۰۰ مگاوات نیروگاه پراکنده در دست ساخت داریم.

وی افزود: از سال ۹۰ دائما میزان سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه ها با سرعت زیاد کاهش پیدا کرده و در سال ۹۳میزان نیروگاه های جدید به مدار آمده ۸۰۰ مگاوات بود در حالی که سالانه به حدود پنج هزار مگاوات نیاز داریم. سال آینده، سه هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید به بهره برداری می رسد و در سال های بعد نیز تا پنج هزار مگاوات می رسد. اگر امسال کار مدیریت بار را انجام نمی دادیم سال جاری حداقل سه هزار مگاوات قطعی برق باید برای ما پیش می آمد.

چیت چیان با طرح این سئوال که آیا آبی هست و داده نمی شود؟ بیان کرد: آبی نداریم و سدهای مارون و کوثر شرایط خوبی ندارند. البته در غرب کارون شرایط خوبی داریم و با توجه به بارندگی های سال گذشته وضعیت خوب است.

وزیر نیرو بیان کرد: بزرگترین سرمایه گذاری ها در استحصال آب در خوزستان انجام شده و بزرگترین طرح های شبکه های آبیاری زهکشی نیز در این استان اجرا شده است. طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی خوزستان هم یکی از بهترین نمونه های تلاش جهادی برای توسعه بخش کشاورزی و مدرن کردن شبکه های آبیاری است.

چیت چیان عنوان کرد:  امیدوارم اگر با همین روند پیش برویم عقب ماندگی ها جبران شود و بتوانیم آب مورد نیاز کشاورزان کشور را تامین کنیم

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار