فوران چاه ١٤٧ رگ سفید مهار شد

تاریخ انتشار: سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ | ۲۳:۰۵ ب٫ظ
فوران چاه ١٤٧ رگ سفید مهار شد دقایقی پیش و به دست متخصصان ایرانی فوران چاه ١٤٧ رگ سفید مهار شد   معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران از مهار فوران چاه ١٤٧ رگ سفید خبر داد و گفت: یکی از دشوار ترین فوران های چاه های نفت و گاز در خشکی به دست متخصصان ایرانی مهار شد . محسن پاک نژاد […]


دقایقی پیش و به دست متخصصان ایرانی

فوران چاه ١٤٧ رگ سفید مهار شد

 

معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران از مهار فوران چاه ١٤٧ رگ سفید خبر داد و گفت: یکی از دشوار ترین فوران های چاه های نفت و گاز در خشکی به دست متخصصان ایرانی مهار شد .

محسن پاک نژاد لحظاتی پیش با اعلام این مطلب افزود: پس از ۵۸ روز عملیات مستمر، یکی از دشوار ترین فوران های چاه های نفت و گاز در خشکی به دست متخصصان ایرانی مهار شد .

وی افزود: با عنایات خداوند منان و تلاش مستمر و همدلی مهارگران شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران، امروز ۵ دی ماه فوران چاه سرکش رگ سفید ۱۴۷ به طور کامل کنترل و عملیات ایمن سازی بی درنگ  آغاز شد .

وی با اشاره به اینکه عملیات مهار چاه رگ سفید به شیوه کنترل و کشتن از عمق (Bottom Kill) و با استفاده از چاه انحرافی انجام‌ شد، توضیح داد: دکل ۹۳ فتح پس از ۳۴ روز حفاری مستمر سرانجام در عمق مورد نظر  از پوش سنگ عبور کرده و در نقطه هدف با چاه اصلی تلاقی پیدا کرد .

وی تصریح کرد: در ساعت ۲۰ با تغییر رنگ و کاهش ارتفاع آتش، نخستین نشانه های سطح الارضی مهار چاه نمایان شد. سپس در ساعت ٢٠ و ۴۵ دقیقه شعله چاه سرکش ۱۴۷ به طور کامل خاموش و عملیات ایمن سازی آغاز شد .

پاک نژاد گفت: مهارگران، برای اجرای برنامه مهار از پایین تلفیقی از سرعت و دقت را بکار بستند و با تمهیدات ویژه ای توانستند ظرف مدت ۳۴ روز از شروع حفاری انحرافی روز به نقطه هدف در عمق ۲۱۴۲  برسند؛ عمقی که دکل ۹۵ فتح در شرایط عادی افزون بر ۷۰ روز موفق به حفاری آن شده بود 

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید عملیات مهار چاه رگ سفید را به علت پرفشار و حجیم بودن گنبد گازی، سخت گذر بودن منطقه، ساختار  سنگی موقعیت و فشار ۲۴۰۰ پوندی چاه در سطح، یکی از دشوارترین عملیات های مهار چاه در ۴۰ سال اخیر برشمرد و افزود: برای تضمین موفقیت برنامه کنترل از عمق، علاوه بر تجهیزات پیشرفته حفاری کج، تیمی از برگزیده ترین متخصصان حفاری، زمین شناسی و نظارت در عملیات حفاری چاه های انحرافی به کار گرفته شدند .

پاک نژاد افزود: مهار این چاه با ویژگی ها و پیچیدگی های خاص، نشاندهنده  توان و تخصص کم نظیر کارشناسان ایرانی و مصداق بارز ما می توانیم است .

وی با اشاره به حمایت های وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، از حسن همکاری و اهتمام یکایک مهارگران و نیروهای عمل کننده،  مدیران عامل شرکت های ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران، سازمان ها و شرکت های همکار در این رویداد مهم قدردانی کرد.

 پاک نژاد اظهار کرد: این موفقیت که در سایه همدلی و انسجام نیروهای نخبه شرکت های مناطق نفتخیز جنوب و ملی حفاری ایران رخ داد، بار دیگر توان و تخصص و تجربه کم‌نظیر مهارگران ایرانی را در کنترل فوران چاه های پرفشار به رخ کشید و برگ زرین دیگری به کارنامه درخشان صنعت نفت ایران افزود .

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید ضمن بزرگداشت خاطره درگذشت شهادت گونه دو تن از کارکنان صنعت حفاری در هنگام فوران این چاه گفت: خانواده بزرگ صنعت نفت هیچگاه خاطره جانفشانی فرزاد ارزانی و محمد سلیمی را از یاد نخواهد برد.

 

DOURAN Portal V4.0.4.0

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار